Jeżeli masz dwa małe pokoje obok siebie, pomalowanie ich na ten sam neutralny kolor sprawi, że poczują się większe. Spójrz na pasek farby i przesuń w górę lub w dół o cień lub dwa, aby uzyskać subtelną zmianę z pokoju do pokoju, tak sugerują profesjonalni dekoratorzy wnętrz. Każdy poradnik dekoracyjny w ten sposób opisze poszukiwanie głębi wyrazu w dekoracjach domowych.

Powierzchnia mieszkalna, czyli harmonia w detalach

Pomyśl o ciekawie zaaranżowanym lobby hotelowym: meble są ułożone w grupy, które zachęcają do rozmowy. Umieszczając meble w salonie, staraj się uzyskać podobne poczucie równowagi i intymności. „Obszar rozmów w kształcie litery U, z sofą i dwoma krzesłami ustawionymi naprzeciwko siebie na każdym końcu stolika kawowego, lub w kształcie litery H, z sofą naprzeciwko dwóch krzeseł i stolikiem kawowym pośrodku, jest idealny” – mówią najlepsi polscy dekoratorzy wnętrz.

Unikaj błędów w aranżacji

Jeden powszechny błąd, którego należy unikać: dociskanie wszystkich mebli do ścian. „Ludzie robią to, ponieważ myślą, że dzięki temu ich pokój będzie wyglądał na większy, ale w rzeczywistości odsunięcie mebli od ścian sprawia, że pokój wydaje się większy”, twierdzą profesjonaliści. Dlatego zawsze należy inspirować się ich pomysłami. Już na etapie remontu możesz wyeliminować najczęściej popełniane błędy. „Jeśli chodzi o ciężkie, przestarzałe zasłony, goły rząd okien jest lepszy niż brzydkie zasłony” – następne mądre twierdzenie; dekoracje okienne powinny być funkcjonalne i eleganckie: pomyśl o prześwitach w połączeniu z panelami o pełnej długości.