Gazowe kotły Junkers od dawna cieszą się bardzo dużą popularnością wśród tych osób, które muszą decydować się na wykorzystywanie w swoim domu ogrzewania gazowego. Warto poznać je bliżej – zobaczyć jakie rodzaje kotłów gazowych są dostępne w sprzedaży i na jakie rozwiązania powinniśmy się decydować, by być zadowolonym z kotła i tego, w jaki sposób będzie funkcjonował na co dzień. Poniższe zestawienie przygotowaliśmy dla tych, którzy w najbliższym czasie planują zakup lub wymianę dotychczasowego źródła ciepła w mieszkaniu, lub domu.

Kotły gazowe Junkers jedno i dwufunkcyjne

Podstawowy podział będzie dotyczył kotłów gazowych jedno i dwufunkcyjnych. W ten sposób możemy mówić o kotłach, które mają różne przeznaczenie. Biorąc pod uwagę kocioł jednofunkcyjny, będzie on wyłącznie odpowiadał za podgrzewanie wody, które krąży w instalacji odgrzewania. Jeśli chce się podgrzewać wodę użytkową, należy decydować się na dokupienie zasobnika. Można także zdecydować się na kupno kotła gazowego dwufunkcyjnego i w tym przypadku będzie on miał dodatkowo przygotowany wymiennik przepływowy do podgrzewania wody. To urządzenie, które dobrze się sprawdza przy ogrzewaniu domu i podgrzewaniu wody użytkowej. 

Kocioł z otwartą bądź zamkniętą komorą spalania 

Kolejny podział dotyczyć będzie kotłów, które mają otwartą bądź zamkniętą komorę spalania. W przypadku kotła z otwartą komorą spalania będzie on pobierał tlen konieczny do spalania z pomieszczenia, gdzie znajduje się kocioł. Dlatego takie pomieszczenie musi mieć odpowiedni metraż, otwory z dopływem powietrza i wentylację grawitacyjną. W przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania powietrze konieczne do spalania będzie czerpane z zewnątrz. Również powstające spaliny także nie będą miały kontaktu z powietrzem, jakie jest w pomieszczeniu. Dzięki temu kocioł z zamkniętą komorą spalania może być wykorzystywany w mniejszych pomieszczeniach. 

Kotły Junkers tradycyjne i kondensacyjne

Kolejny podział dotyczy wyboru kotła tradycyjnego i kondensacyjnego. W tym przypadku różnicowane są one ceną – kocioł kondensacyjny jest nawet 2 razy droższy niż tradycyjny. Jednocześnie za tym kryje się wyższa sprawność takiego kotła, który zużywał będzie mniejsze ilości paliwa. W przypadku kotłów kondensacyjnych mamy do czynienia zawsze z komorą zamkniętą, zaś jeśli chodzi o kotły tradycyjne, posiadają one z reguły komorę spalania otwartą. Oba rodzaje kotłów mogą być jedno i dwufunkcyjne. 

Kocioł wiszący i stojący 

Ostatnia kwestia to decyzja o tym czy wybrać kotły wiszące, czy stojące. W przypadku kotła stojącego będzie on miał większy rozmiar i wagę, ponieważ wymiennik ciepła będzie żeliwny. Trzeba mieć więc więcej miejsca na taki kocioł niż na kocioł wiszący, który będzie wymagał tylko trochę wolnego miejsca na ścianie. Z drugiej jednak strony to właśnie kotły stojące charakteryzują się lepszą trwałością niż kotły wiszące. One zaś będą jednak wymagały zazwyczaj osobnego pomieszczenia, które przeznaczone będzie na przygotowanie kotłowni, w której kocioł stojący się znajdzie.