W dobie drożejących cen gazu i paliw stałych, ogrzewanie domu pompą ciepła zyskuje coraz większe zainteresowanie. W kolejnych miastach pojawiają się instalacje i domy, które zasila pompa ciepła: Bydgoszcz, Toruń, Warszawa to tylko kilka z nich. Czy ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła rzeczywiście się opłaca? Ile wynoszą miesięczne rachunki za prąd w domu wyposażonym w to rozwiązanie? Sprawdź, czy warto zdecydować się na ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła.

Pompa ciepła – ekologiczna alternatywa dla paliw stałych

Skąd w Polsce rosnąca popularność ogrzewania domów za pomocą pomp ciepła? Drożejące ceny surowców energetycznych takich jak gaz i węgiel, zmuszają inwestorów do poszukiwania alternatywnych źródeł ogrzewania. Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się dbałością o ekologię oraz komfort użytkownika. Obie te cechy posiadają pompy ciepła, które są ekologicznymi i bezobsługowymi urządzeniami grzewczymi. Energię do ogrzewania budynku pobierają ze źródeł naturalnych: głębi ziemi, powietrza lub wody, a następnie przy udziale energii elektrycznej wykorzystuje do ogrzania budynku. Pompa ciepła jest niewielkim urządzeniem, które bez problemu zainstalujemy w nawet najmniejszym pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Jednym z najczęściej powielanych mitów jest informacja, że pompy ciepła to drogie w eksploatacji urządzenia. Nic bardziej mylnego. Prawidłowo dobrane urządzenie grzewcze, dostosowane do parametrów naszego domu, generuje niewielkie zużycie prądu. Miesięczny rachunek za energię elektryczną powinien być znacznie niższy niż koszt zakupu gazu czy paliw stałych. Szacuje się, że w dobrze ocieplonym budynku jednorodzinnym roczne zużycie prądu pompy ciepła kształtuje się na poziomie około 3000 kWh. Oznacza to, że przez cały sezon grzewczy na ogrzewanie wydamy około 2000 zł. To tyle ile tona węgla lub trzymiesięczny rachunek za ogrzewanie gazowe. Im wyższa sprawność pompy ciepła (tak zwany współczynnik COP), tym lepsza wydajność urządzenia i niższy pobór prądu.

Jak wybrać pompę ciepła dla domu jednorodzinnego?

Poszukując pompy ciepła dla Twojego nowego domu, warto skorzystać z pomocy doradcy, fachowego salonu sprzedaży rozwiązań do ogrzewania domu. Pomoc uzyskamy również w serwisach instalacji grzewczych lub gazowych. Niekiedy, przed zakupem, wymagany będzie operat OZC, czyli obliczenie zapotrzebowania na ciepło w budynku. Dzięki niemu poznamy dokładnie ilość energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domu. Jest to wyjątkowo ważne podczas zakupu urządzeń grzewczych, bowiem wskazuje odpowiednią moc, z jaką musi pracować pompa, piec lub kocioł, aby zapewnić utrzymanie pożądanej temperatury. Zbyt duża moc urządzenia generować będzie niepotrzebne koszty i produkować nadmierną ilość energii. Za mała moc spowoduje, że w trakcie wyjątkowo dużych mrozów budynek nie osiągnie pożądanej temperatury. Na rynku znajdują się setki renomowanych urządzeń o różnej mocy grzewczej – warto skorzystać z pomocy i dobrać takie, które zostanie dopasowane do naszego domu.