Obecny kryzys energetyczny nie jest niczym nowym, gdyż w przeszłości takowe również miały miejsce. Pytanie o to, czy czekają nas w przyszłości kryzysy podobne albo większe, jest więc pytaniem retorycznym. Paliwa i prąd drożeją, a bez energii elektrycznej trudno sobie wyobrazić życie. Można oszczędzać zużycie energii, a i tak najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie taniego jej źródła. Fotowoltaika takim źródłem jest, ale powstaje pytanie, kiedy się decydować na jej zainstalowanie przed, w trakcie, czy po zakończeniu budowy domu?

Kiedy na budynku można zamontować fotowoltaikę?

Zamontować fotowoltaikę na budynku, czyli na dachu domu, garażu albo budynku gospodarczego można dopiero po zakończeniu innych prac budowlanych. Panele fotowoltaiczne nie są wprawdzie zbudowane z papieru i nie są przesadnie delikatne, ale podczas prowadzenia innych prac, np. wykonywania pokrycia dachowego mogłyby ulec uszkodzeniu. Wyjątkiem są panele ustawiane na specjalnych konstrukcjach wsporczych bezpośrednio na gruncie. Inaczej natomiast to wygląda w wypadku planowania założenia instalacji fotowoltaicznej, gdyż tutaj sprawa ma się akurat odwrotnie. Najlepszym momentem na projekt instalacji fotowoltaicznej jest czas poprzedzający wykopanie fundamentów.

Projekt instalacji fotowoltaicznej – kiedy najlepiej taki sporządzać?

Przy budynkach już istniejących projekt instalacji fotowoltaicznej będzie dotyczył wyboru optymalnych miejsc nasłonecznienia. Chodzi oczywiście o wybór odpowiedniego kierunku, z którego na panele będą padały promienie słoneczne. Ponadto trzeba dobrać odpowiednią ilość ogniw słonecznych, zastosować najlepszy kąt nachylenia oraz wybrać miejsca na dachu wolne od zacienień powodowanych przez drzewa, słupy energetyczne, anteny, czy lukarny. Tego rodzaju zadania najlepiej nie wykonywać samodzielnie, ale zlecić to firmie zajmującej się montażem fotowoltaiki. Przykładowo fotowoltaika Chojnice powinna zostać zaprojektowana przez działających na tym terenie fachowców.

Projekt instalacji fotowoltaicznej a wpływ na projekt domu

Atutem dla inwestora, a jednocześnie zmorą dla projektanta może być zlecenie na zorientowanie domu na działce względem słońca. To jest bowiem optymalny moment dla projektu instalacji fotowoltaicznej. Obliczenie przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną pozwala na takie zaprojektowanie dachu, aby ten był odpowiednio dobrze wyeksponowany na słońce i pomieścił odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych w najlepszej dla nich konfiguracji. Ponadto w projekcie uwzględniającym fotowoltaikę znajdą się inne udogodnienia. Zostaną w nim zapisane m.in. dane o odpowiedniej nośności konstrukcji dachu, wyszczególnione zostaną ścieżki i przepusty w ścianach do ułożenia niezbędnego okablowania, a także wybrane miejsce dla centrum dowodzenia instalacji fotowoltaicznej, czyli dla falownika. To właśnie falownik (inwerter) konwertuje powstały w ogniwach fotowoltaicznych prąd stały w użyteczny dla gospodarstwa domowego prąd przemienny.