Nie ma znaczenia, które miasto wybierzemy na najbliższe lata. Rynek nieruchomości w dużych aglomeracjach Polski i tendencja do życia w biegu zdecydowanie zachęcają do zakupu mniejszego mieszkania. Bydgoszcz czy Poznań, wszędzie kawalerki tracą dawną złą sławę i wracają do łask we współczesnym świecie. Jak urządzić gniazdko nabyte z „drugiej ręki”?

Mieszkanie z rynku wtórnego: poszukiwane

Przede wszystkim, warto uświadomić sobie, jak cenne obecnie są kawalerki w starszej zabudowie, szczególnie kamienicznej. Intensywny styl życia i jednocześnie powracająca moda na vintage spowodowały wysyp zainteresowanych tematem, szczególnie wśród pokolenia tzw.”millenialsów”. Ten, kto marzy o mieszkaniu z duszą, ale nie zamierza spędzać w nim zbyt wiele czasu, lub zwyczajnie nie ma ochoty na sprzątanie niepotrzebnych hektarów posadzki, zdecydowanie odnajdzie się w małym, klimatycznym lokum. Jednak jak sprawić, aby faktycznie miało ono odpowiedni klimat?

Przeszłość vs przyszłość

Wydawać by się mogło, że zdecydowanie łatwiej jest urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim. Nie jest to jednak prawdą jeśli nie zabraknie odrobiny kreatywności i sprytu. Odeszły już do lamusa designerskie porażki pokroju meblościanki, które skutecznie uniemożliwiały wygodne funkcjonowanie w mniejszych przestrzeniach. Jednak nie wszystko, co pochodzi z minionej epoki, nie wpisuje się w dzisiejszą codzienność. Mieszkania z rynku wtórnego często posiadają fantastyczne elementy wykończenia lub możliwości aranżacji. Wysokie sufity w kamienicy pozwolą zamienić kawalerkę w nowoczesny loft z antresolą, a wycyklinowanie starego parkietu zaoszczędzi sporego wydatku na zupełnie nowy.

Światło i barwa

Biel na ścianach w małych pomieszczeniach to rada stara i sprawdzona. Dla tych, którzy jednak nie mają ochoty na zalecany skrajny minimalizm, dobrym pomysłem będzie dobór etnicznych lub boho dodatków. Doskonale skomponuje się to z modnymi roślinami domowymi, drewnianą podłogą lub nawet boazerią w przedpokoju – tak popularną w mieszkaniach dziadków. Warto pamiętać, aby nie przekroczyć ilości kolorów i motywów przewodnich, podczas ocieplania mieszkania – 5 w zupełności wystarczy. Lustra, które są świetnym „poszerzeniem” przestrzeni optycznie, doskonale sprawdzą się jako front szafy w przedpokoju lub łazience.

Magia techniki

Kawalerka to tak naprawdę dwa pomieszczenia, dowolnie zmieniające swoje przeznaczenie i zastosowanie. Rozwiązania architektoniczne sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat nie przewidywały szczególnej wygody mieszkańców, tak jak ma to miejsce dzisiaj. Jednak technologie wykorzystywane obecnie przy projektowaniu mebli i sprzętów użytku domowego proponują odpowiednio kompaktowe modele do nawet najmniejszych przestrzeni.

Stół, który zamienia się w półkę, sofa z opcją rozkładania w wygodne łóżko, fotele zaprojektowane tak, aby dawały się schować w szafie w przedpokoju – wygody należy upatrywać w tego rodzaju rozwiązaniach. Dzięki nim każda kawalerka będzie komfortowa i wyjątkowa, a salon bez wysiłku zamieni się w sypialnię.