Aromaterapia, w tym świece zapachowe ekologiczne oraz chęć wzbogacania wnętrz estetycznymi i praktycznymi dodatkami stają się coraz popularniejsze. Sprawiło to, że w ostatnich latach znacząco wzrosła popularność różnego rodzaju świec ozdobnych, które z chęcią kupujemy zarówno dla siebie, jak i na prezent dla najbliższych. Dawniej prym wiodły świece parafinowe ze względu na niską cenę, dziś jednak wiadomo, że ich użytkowanie stanowi zagrożenie dla zdrowia. Dlaczego lepiej wybierać alternatywne rozwiązania, takie jak świece z wosku rzepakowego

Naturalne świece zapachowe i ich zalety

Podczas spalania świecy uwolnione zostają liczne związki lotne, w tym zapachowe, które następnie wdychają wszystkie osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Właśnie dlatego warto stawiać na naturalne świece zapachowe – niezbyt komfortowe wydaje się wdychanie trujących i toksycznych oparów, które przekładają się na zdrowie fizyczne oraz samopoczucie. Woski naturalne nie wydzielają żadnych szkodliwych dla człowieka substancji, co można rozpoznać choćby po zjawisku, że palenie takich świec nie wiąże się z ich kopceniem czy pozostawianiem czarnego osadu. Dodatkowo są wegańskie, w pełni biodegradowalne i wolne od GMO, co ma ogromne znaczenie dla środowiska naturalnego.

Estetyka i bezpieczeństwo

Świece rzepakowe wykonywane są z wosku pochodzącego głównie z europejskich upraw rzepaku. Ma on gładką i mleczną strukturę zapewniającą wysoką estetykę świec. Ponadto cechuje się długim czasem spalania, a więc i wydajnością produktu. Przez cały czas spalania knota uwalnia przyjemny zapach – stanowi bowiem idealne środowisko dla olejków eterycznych czy źródeł aromatów. Woski roślinne po roztopieniu nie są tak gorące jak parafina, dlatego nawet przypadkowe dotknięcie ich nie jest niebezpieczne.

Świece parafinowe odeszły już do przeszłości

Zapalając świece parafinowe, w pierwszej kolejności w oczy rzuca się kopcący, niepewny płomień. Po dłuższej chwili na powierzchni wosku można zauważyć ciemny osad, a po zdmuchnięciu knota – unoszący się szary dym. Jest on pełny rakotwórczych substancji, takich jak benzen, toluen czy formaldehyd, które powszechnie znajdują się również w dymie papierosowym. Paląc świece parafinowe narażamy mieszkańców domu – w tym dzieci, osoby chore czy zwierzęta domowe – na wdychanie szkodliwych oparów. Pierwszymi objawami są:

  • bóle i zawroty głowy
  • bóle gardła, chrypka
  • podrażnienie oczu
  • nudności
  • uczucie zmęczenia
  • problemy z koncentracją i pamięcią
  • krwawienie z nosa

Na dłuższą metę wzrasta ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, neurologicznych oraz oddechowych. W parafinie znajdują się również toksyczne ftalany, które ulatniając się ze świecy, osiadają na wszystkich przedmiotach w swojej okolicy. Mogą więc osiąść na zabawkach dziecięcych, talerzach, stole, meblach czy niezakrytym pożywieniu. Rozgrzany wosk parafinowy wykazuje bardzo wysoką temperaturę, przez co przeniesienie świecy przy odrobinie nieuwagi może skończyć się bolesnym poparzeniem. Znacznie zdrowszą i bezpieczniejszą alternatywą będą świece rzepakowe, które można palić każdego dnia bez obaw i narażania zdrowia swojego czy swoich bliskich.