Niepełnosprawność to przykra sprawa. Niemożność wykonania niektórych czynności jak osoba zdrowa, sprawia, że wpływa to nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale i również psychiczne danej osoby. Jeszcze wiele lat temu tacy ludzie byli skazani tylko i wyłącznie na pomoc drugiego człowieka. Dziś za sprawą rozwoju sprzętu medycznego kwestia ta uległa znacząco zmianie. Pozwala on dziś na większą niezależność takim osobom i przynajmniej w pewnym stopniu lepsze samopoczucie wynikające z możności wykonania niektórych czynności. Aby się więcej dowiedzieć o takim sprzęcie, zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem.

Pionizator

Pierwszym sprzętem, który chcemy przedstawić jest pionizator. Idealnie sprawdza się dla osób, które nie są w stanie same podnieść się z łóżka. Jest przeznaczony nie tylko dla osób, które są sparaliżowane i niepełnosprawne, ale również tych, będących po wypadkach chcących przyspieszyć proces rehabilitacji. 

Pionizator pozwala nie tylko na łatwiejsze wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, ale też wpływa na samopoczucie psychiczne pacjenta. Nie musi on leżeć tylko i wyłącznie w jednej płaszczyźnie, ale może być w pozycji, która jest dla niego naturalna, czyli stojąca. Tym samym ma on więcej chęci do życia i wykonywanie czynności ruchowych staje się łatwiejsze.

Podnośnik kąpielowy

Kolejny sprzętem wartym przedstawienia jest podnośnik kąpielowy, jeden z rodzajów podnośników medycznych dostępnych w wielu sklepach medycznych. Trzeba przy tej okazji podkreślić, że sprzęt jest nie tylko ułatwieniem dla chorego, ale też i dla opiekuna, któremu łatwiej jest zadbać o potrzeby takiej osoby. Podnośnik kąpielowy idealnie sprawdza się do pielęgnacji osób i po prostu łatwiej jest o zadbanie higieny poprzez kąpiel czy też nawet przewiezienie takiej osoby do toalety.

Samo działanie podnośnika medycznego wygląda bardzo ciekawie, ponieważ pacjenta przewozi się za pomocą kosza, który zapina się z kilku stron. Sprzęt działa za pomocą napędu elektrycznego, a naładowany akumulator pozwala na korzystanie na wiele cykli przewożenia chorego. Trzeba powiedzieć, że podnośnik medyczny nie służy tylko i wyłącznie do dbania o higienę osoby niepełnosprawnej. Może być to również zwykłe przewożenie takiej osoby na fotel czy po prostu z miejsca na miejsce. 

Wózek toaletowy

Zdarza się, że osoba niepełnosprawna nie jest tak sparaliżowana, żeby się samodzielnie nie ruszać. Może ona wykonywać niektóre czynności samodzielnie, a do niektórych potrzebuje pomocy opiekuna. Wózek toaletowy to sprzęt, który przyda się tylko osobom starszym, ale również i tym, które mają problemy od urodzenia czy są po wypadkach. 

Wózek prysznicowy sprawia, że takie osoby mogą się umyć i mogą pokonywać kolejne bariery. To również duże ułatwienie do opiekunów, którzy niekoniecznie muszą takie osoby utrzymywać czy pielęgnować tylko i wyłącznie na łóżku. Ponadto jest to odciążenie psychiczne, gdyż taka osoba może zażyć kąpieli pod prysznicem i krzesełko gwarantuje jej pełną stabilizację, a i opiekunowi będzie łatwiej o zadbanie o wszelkie potrzeby fizjologiczne komuś takiemu.