Regularne zabiegi pielęgnacyjne mają ogromny wpływ na kondycję włosów – dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których są one suche i zniszczone zabiegami fryzjerskimi. Na ratunek uszkodzonym puklom przychodzą kosmetyki do profesjonalnej pielęgnacji włosów, które można stosować również w domu. Jak skutecznie zadbać o włosy, by odwdzięczyły się blaskiem i zdrowym wyglądem?

Domowe SPA dla włosów – jak je zorganizować?

Aby urządzić domowy salon piękności dla włosów, nie trzeba mieć wcale wielu profesjonalnych urządzeń za tysiące złotych. Wystarczy przede wszystkim czepek, suszarka, wybrany olej roślinny (najlepiej nierafinowany) i kosmetyki – w ten sposób nasza profesjonalna kuracja do włosów osiągnie najlepszy efekt. Na cały zabieg warto sobie zarezerwować kilka godzin. Sam w sobie nie jest on czasochłonny, ale dla lepszego efektu działania niektórych kosmetyków, warto potrzymać je na głowie nieco dłużej. Stąd najlepiej jest zarezerwować sobie na domowe SPA wolny wieczór lub dzień weekendu.

Krok 1 – olejowanie włosów

Profesjonalny zabieg na włosy warto zacząć od nałożenia odpowiedniego oleju, dobranego właściwościami do rodzaju włosów. Dla pukli, które są mocno zniszczone i wymagają silnej odbudowy oraz wygładzenia, najlepsze będą oleje: lniany, konopny, arganowy lub z pestek winogron. Dla włosów, które są z natury gładkie i śliskie, odpowiedni będzie np. olej kokosowy, który doda im blasku, domknie łuski włosowe i zadziała korzystnie na skórę głowy (m.in. zapobiega wypadaniu włosów). Olej warto trzymać na włosach przynajmniej godzinę, najlepiej pod czepkiem, który dodatkowo warto owinąć ręcznikiem.

Krok 2 – zmycie oleju

Następnie należy zmyć olej z włosów. Do tego celu używa się na ogół odżywek z łagodnymi substancjami myjącymi, które pomagają emulgować olej i ułatwiają jego skuteczne zmycie z włosów. Po umyciu włosów odżywką przychodzi czas na zwykły szampon.

Krok 3 – nałożenie maski lub odżywki

Teraz nadchodzi kolej na nałożenie odpowiedniej maski do włosów. Wykonując profesjonalny zabieg na włosy, warto wybrać odżywkę, która jest odpowiednia do ich rodzaju – najlepszym wyborem na tym etapie pielęgnacji jest odżywka emolientowa, która tworzy na włosach warstwę okluzyjną, osłaniającą je od czynników zewnętrznych. Jeśli włosy są mocno zniszczone i wymagają szczególnej odbudowy, warto postawić na odżywkę lub maskę z keratyną. Tego rodzaju produktów lepiej nie stosować przy każdym myciu włosów, optymalne jest używanie preparatów keratynowych raz na 3-4 mycia.

Stosując maskę, warto potrzymać ją dłużej niż kilka minut – dobrym pomysłem jest zawinięcie włosów na czas tej kuracji w ręcznik i delikatne podgrzanie ich suszarką – ciepły nawiew pozwoli rozchylić łuski włosa, co wzmacnia działanie odżywki.

Profesjonalna kuracja do włosów – jak ją ulepszyć?

Stosując kosmetyki do profesjonalnej pielęgnacji włosów i zabiegi domowego SPA, nie można zapominać o ochronie końcówek. Dobrze jest stosować odpowiednie serum do włosów, które można nakładać na same końce lub – w przypadku pukli, które nie mają tendencji do nadmiernego przetłuszczania się – stosować od wysokości ucha w dół. Jeśli włosy mają tendencję do wypadania lub zbyt wolno rosną, profesjonalna kuracja do włosów może zostać wzbogacona o specjalistyczną wcierkę, która stymuluje proces wzrostu włosów i hamuje ich nadmierną utratę.