Każde pomieszczenie powinno mieć trzy rodzaje oświetlenia: nastrojowe, które zapewnia oświetlenie ogólne i często pochodzi z opraw sufitowych; zadaniowe, które często znajduje się nad wyspą kuchenną lub kącikiem do czytania; i akcentujące, które jest bardziej dekoracyjny, podkreślający, powiedzmy, grafikę. W salonie powinieneś mieć co najmniej 3 waty (42 lumenów) na metr kwadratowy. Jedna wizualna sztuczka według doświadczonych dekoratorów wnętrz: „Umieszczenie źródła światła w kącie spowoduje rzucanie blasku na sufit, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się większe”.

Dywaniki pod meblami

Postępuj zgodnie z tymi podstawowymi zasadami dotyczącymi dywanu: „W salonie wszystkie cztery nogi sofy i krzeseł w grupie mebli powinny się na nim zmieścić; dywan powinien określać część wypoczynkową” – mówi dekorator. „Przynajmniej dwie przednie nogi sofy i krzeseł powinny na nim spoczywać” – dodaje. Tak samo sprawdź pozostałe dekoracyjne elementy wyposażenia domu. Po remontach możesz dodać „dywanową inspirację” do wystroju.

W każdym pokoju inspiracja dywanowa

Nawet pokoje dzienne o większych wymiarach wymagają przynajmniej standardowego dywanu, aby odpowiednio pomieścić część wypoczynkową. Postaw na zbyt mały rozmiar dywanu, a wszystko wygląda nieciekawie. Im dłużej mieszkasz w domu, tym mniej widzisz bałaganu z biegiem czasu. Czasami potrzebujesz świeżej pary oczu, aby ocenić sytuację. Możesz wynająć dekoratora wnętrz, aby pokazał Ci, w jaki sposób przeprowadzić kompleksową reorganizację wnętrza mieszkalnego. Często okazuje się, że masz za dużo rzeczy.