Szczeble, podest, ramiona i haki to jedne z wielu elementów drabiny. Drabina przystawna aluminiowa składa się z wielu części, które pozwalają zachować komfort podczas pracy. Co ciekawe, budowa jest zależna od rodzaju konstrukcji. Jak zbudowana jest drabina aluminiowa? Czym cechuje się przystawna drabina? O czym warto wiedzieć?

Szeroki wybór drabin

Istnieje wiele rodzajów drabin, które są przeznaczone do licznych czynności. Najpopularniejsze są modele aluminiowe, które cechują się dużym udźwigiem, niewielką masą i trwałością. Takie produkty stawiają na łatwą budowę. To sprawia, że są bezpieczne i komfortowe w trakcie użytkowania. Budowa aluminiowej drabiny nie różni się zbyt wiele od modelu drewnianego. Najprostsza opcja to przystawny model, w którym występuje jedna para ramion. Bardziej skomplikowane są rozstawne drabiny. Z kolei największa ilość elementów znajduje się w modelu wieloelementowym, z wysuwanymi ramionami. 

Drabina przystawna aluminiowa

Drabina przystawna tego rodzaju składa się z dwóch elementów: szczebli i podłużnic. Boczną częścią jest podłużnica, w której mocuje się stopnie i dodatkowe elementy, Podłużnica pełni funkcję nogi i tworzy stelaż, który utrzymuje ciężar zestawu. Nie zapominajmy o poziomych podporach, które służą do wspinania się po drabinie. Mogą to być węższe szczeble lub szersze stopnie. Szczeble są lżejsze i wygodniejsze podczas użytkowania. Te elementy mogą być wyposażone w specjalne wykończenie, które zapobiega poślizgowi. 

Stopki odpowiadają za kontakt konstrukcji z podłożem i mają na celu zapobiegać ryzyku przesuwania się drabiny. W aluminiowej drabinie występują one najczęściej w formie zaślepek wsuwanych w profil podłużnic. Są wykonane z mieszanki tworzywa sztucznego lub gumy.  

Drabina rozstawna aluminiowa

Drabiny rozstawne aluminiowe mają trochę bardziej skomplikowaną budowę. To solidne konstrukcje z dwoma parami ramion, które mogą z powodzeniem stać samodzielnie. Cechą jest zachowanie uniwersalności i stabilności. Drabina rozstawna przydaje się podczas prac porządkowych, remontowych i niewielkich napraw. Posiada ona cztery podłużnice, które po rozstawieniu przypominają literę A. Stopnie mogą znajdować się z jednej lub z dwóch stron drabiny. 

Istotnym elementem jest tutaj mechanizm, który pozwala na bezpieczne rozkładanie i składanie drabiny. Występuje on jako podwójny przegub, który znajduje się w górnej części podłużnic. Dodatkowym elementem jest też zabezpieczenie rozstawu. Często ma ono formę dwóch materiałów pasów, które są rozwieszone między ramiona. 

Podsumowując, warto stwierdzić, że budowa drabiny aluminiowej nie jest skomplikowana. Najpopularniejsze są modele przystawne, z których korzystamy w domach i w firmach. Podczas wyboru idealnej drabiny, trzeba dostosować ją do swoich oczekiwań i do danej pracy.